Muhammet Yılmaz


Doç. Dr. 

1975 yılında Rize’de doğdu. Beş yaşında, Rize ili Derepazarı ilçesi Maltepe Köyü Kur’an Kursunda Ahmet Balcı hocanın büyük özveri ve emeğiyle Kur’an eğitimine başladı ve yedi yaşında hıfzını tamamladı. 1986 yılında Rize’de İlkokulu, 1991 yılında İmam-Hatip Lisesi orta ve 1992’de lise kısımlarını İstanbul’da dışarıdan tamamladı. Bu arada, 1987 yılında başladığı İstanbul ili Bayrampaşa ilçesindeki Yeşil Cami Kur’an Kursu’nda muhtelif hocalardan Arapça, Farsça ve temel dini ilimler dersleri okuyarak 1993’te Arapça ve dinî ilimler icazeti aldı.

1993 yılında Beyoğlu ilçesi Hasköy-Fetih Camii Kur’an Kursunda fahri öğreticiliğe adım attı ve görevdeyken, 1995’te Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde Lisans eğitimine başladı. İkinci sınıf başında yatay geçişle girdiği Marmara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi’nden 2000 yılında mezun oldu. Aynı yıl Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Temel İslâm Bilimleri Anabilim Dalı (İlahiyat), Tefsir Bilim Dalında yüksek lisans (mastır) eğitimine başladı ve 2003’te Ankebût Sûresine Göre İbadete Karşı Toplumsal Tavırlar isimli yüksek lisans tezini Prof. Dr. Yakup Çiçek danışmanlığında tamamladı.

2003 yılında aynı üniversitede ve Tefsir Bilim Dalı’nda başladığı doktora eğitimini ise Prof. Dr. Sadrettin Gümüş danışmanlığında 2010 yılında Muhammed Ebû Zehre ve Zehretü’t-Tefâsîr İsimli Tefsirindeki Metodu adlı teziyle tamamladı.

2002 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde İmam-Hatip olarak başladığı bu görevi, 2002-2005 yılları arasında İstanbul-Beyoğlu Yusuf Âgâh Camii’nde, 2005-2012 yılları arasında da İstanbul-Bahçelievler İmam-ı Buhâri Camii’nde olmak üzere 10 yıl süreyle devam ettirdi.

2012 yılı sonunda Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Temel İslâm Bilimleri Bölümü Tefsir Anabilim Dalında yardımcı doçent olarak atandığı ve 2018 yılında doçent unvanına nâil olduğu görevini ise halen sürdürmektedir.

Yazarın,

1- Kur’an’da Siyasi Düzenin Temel İlkeleri, İstanbul: Erkam Yayınları,

2- Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in 1001 Özelliği, İstanbul: Erkam Yayınları,

3- Muhammed Ebû Zehre ve Tefsiri, İstanbul: İSAM Yayınları,

4- Hicrî I. Asırdan Günümüze Seçme Tefsir Metinleri, Rize: STS Yayınları,

5- İbadete Karşı Toplumsal Tavırlar -Ankebût Sûresi Örneği-, İstanbul: Erkam Yayınları,

6- Bir i‘caz Delili Olarak Kur’an Hukûku, Rize: STS Yayınları, (Muhammed Ebu Zehre’nin, Şerîatü’l-Kur’an; min delâili i‘câzihi adlı eserinin tercümesi)

Ayrıca, sempozyumlarda sunduğu tebliğleri ve çeşitli hakemli dergilerde yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır. Yazar, Arapça ve İngilizce bilmekte olup evli ve iki çocuk babasıdır.


E-Mail :

Web :

Yazara ait kitaplar Kur'an'da Peygamberlerin Evlatlarına Nasihatleri
En Büyük Mu’cize KUR'AN (Ciltli)
En Büyük Mu’cize KUR'AN
Yazar ile ilgili haberler